Ako vznikol Deň zdravotných sestier?

V našich kalendároch pribudol relatívne nový, no vzácny sviatok – Medzinárodný deň zdravotných sestier. Práve v tento deň sa po celom svete vzdáva zdravotným sestrám úcta a uznanie za ich obetavú prácu. Nepochybne, sú to práve oni, ktoré pri pacientoch stoja v ťažkých chvíľach, vždy ochotné pomôcť, poradiť, podporiť, potešiť…v mnohých prípadoch i postaviť na nohy. Hoci ich práca patrí k najnáročnejším povolaniam, často zostávajú nedocenené. Slová vďaky a uznania môže vyjadriť malý darček pre zdravotnú sestru.
Kedy sa oslavuje Deň zdravotných sestier?
Medzinárodný deň zdravotných sestier sa po celom svete oslavuje 12. mája. Tento dátum nie je náhodný – pripomína narodeniny Florence Nightingale, zakladateľky moderného ošetrovateľstva, ktorá sa narodila práve 12. mája 1820. Medzinárodný deň zdravotných sestier sa oficiálne oslavuje od roku 1974 a jeho cieľom je:
Vzdať úctu a poďakovanie všetkým zdravotným sestrám za ich obetavú prácu.
Zvýšiť povedomie o význame a dôležitosti ošetrovateľstva.
Podporiť zdravotné sestry v ich profesionálnom rozvoji.
Zlepšiť pracovné podmienky zdravotných sestier.
Kto vlastne bola Florence Nightingale, vďaka ktorej sa Deň zdravotných sestier oslavuje?
Florence Nightingale sa narodila 12. mája 1820 vo Florencii (Taliansko) a vo svete zdravotníctva zanechala výraznú stopu. Počas Krymskej vojny (v rokoch 1853 – 1856), bola poverená viesť skupinu zdravotných sestier, ktoré sa starali o zranených britských vojakov v nemocnici Barrack v Scutari (dnešný Istanbul). Keď poprvýkrát prišla do nemocnice, zasiahol ju zúfalý stav zariadení, v dôsledku čoho zaviedla prísne štandardy starostlivosti a zabezpečila, aby boli oddelenia čisté a dobre zásobené potravinami a zdravotníckym materiálom. V nemocnici bola Florence prezývaná „Dáma s lampou“ (The Lady with the Lamp), pretože v noci chodila s lampou medzi pacientami, aby sa uistila, že sú v poriadku. Tento obraz sa stal symbolom súcitu a obetavosti.
Vďaka zavedeným štandardom sa v nemocnici znížila úmrtnosť zo 42 % na 2 %. Okrem toho bola Florence priekopníčkou v používaní štatistiky na analýzu úmrtnosti a zdravotných problémov. Vyvinula tzv. „ružový diagram“ (polar area diagram), ktorý ukazoval príčiny úmrtí vojakov. Skúsenosti, získané v Scutari, viedli Florence ku kampani za reformu v zdravotníctve a ošetrovateľstve a v roku 1860 otvorila prvú profesionálnu školu pre zdravotné sestry, Nightingale Training School for Nurses v Londýne. Úspech školy viedol k zakladaniu podobných zdravotných škôl po celom svete.

Ako sa oslavuje Medzinárodný deň zdravotných sestier?
Po celom svete sa pri príležitosti Medzinárodného dňa zdravotných sestier organizujú propagačné a vzdelávacie aktivity, podporené každoročnou témou, ktorá rieši aktuálne problémy v zdravotníctve a ošetrovateľstve. V niektorých krajinách je Medzinárodný deň sestier často súčasťou týždňových osláv, ktoré sa zvyčajne označujú ako Národný týždeň sestier.
Na Slovensku sa tento deň často oslavuje rôznymi podujatiami, konferenciami a slávnostným oceňovaním zdravotných sestier a ošetrovateľov. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) tradične organizuje rôzne aktivity, spojené s oceňovaním výnimočných zdravotných sestier a pôrodných asistentiek za ich prínos a obetavú prácu pre pacientov.
Medzinárodný deň zdravotných sestier prináša príležitosť vyjadriť vďaku a uznanie všetkým sestrám, ktoré sa starajú o pacientov s obrovskou dávkou empatie, trpezlivosti a odbornosti. Vďaku a uznanie môže vyjadriť aj malý darček pre zdravotnú sestru. V našej ponuke nájdete sladké darčeky pre zdravotníkov, ktoré zaručene potešia, vyčarujú úsmev na perách a vyjadria Vašu vďaku a uznanie.
Pretože zdravotným sestrám máme za čo ďakovať…